حسابداری پیمانکاری چیست؟ وظایف حسابداری پیمانکاری

()

حسابداری پیمانکاری به نیازهای متمایز صنعت برای کارهای مبتنی بر پروژه می پردازد که ممکن است چندین دوره حسابداری را در برگیرد.

بهترین شیوه های حسابداری برای پیمانکاری، مستلزم هزینه یابی دقیق مشاغل، مدیریت سفارشات تغییر و انتخاب روش صحیح برای شناسایی درآمد است. البته در صورت عدم مدیریت صحیح، همه این موارد می توانند سود یک شرکت ساختمانی یا پیمانکاری  را کاهش دهند.

قوانین حسابداری پیمانکاری، مربوط به اقدامات قانونی هنجاری در مورد موضوعات حسابداری، تهیه اسناد حسابداری و همچنین بازتاب معاملات مالی و اقتصادی فردی در حسابداری است که در این مقاله بیشتر با این نوع حسابداری آشنا می شوید.

سوالات متعددی در زمینه حسابداری پیمانکاری  وجود دارد که قرار است به آنها پاسخ دهیم؛ با ما در جهش همراه باشید…

پیمانکار چیست؟

پیمانکار یک شخص حقیقی یا حقوقی است که متعهد می شود کار مشخص شده را در ازای پرداخت توافقی مشخصی انجام دهد. شرکت های پیمانکاری عمدتاً از کارکنانی هستند که در تیم های خاصی با هم کار می کنند.

فرض کنید تصمیم دارید در شرکت خود تعمیراتی بابت عملیات حسابداری انجام دهید. در این زمان، شما به چنین خدماتی نیاز دارید. شما می توانید با تیم حسابداری پیمانکاری در مورد اجرای کار قرارداد ببندید. یعنی با حسابدارانی که در زمینه کاری خود خبره هستند قرارداد می بندید. تعدادی از شرکت ها بر اساس چنین قراردادهایی در کشور فعالیت می کنند.

پیمانکاری به تمام کسب و کارها مربوط می شود، از جمله:

 • ارتباطات
 • ساختمان
 • نفت و گاز
 • راه و ترابری
 • کشاورزی
 • تاسیسات و تجهیزات
 • مرمت آثار باستانی
 • کاوش‌های زمینی
 • صنعت و معدن
 • آب
 • نیرو
حسابداری پیمانکاری چیست؟

حسابداری پیمانکاری چیست ؟

قراردادی است میان پیمانکار و کارفرما، که در یک بازه زمانی مشخص و با هزینه مشخص رخ می دهد. وظایف حسابداری پیمانکاری این است که هزینه‌های غیرمستقیم و مستقیم و نیز هزینه های نامرتبط را دسته بندی و آنها را به مدیریت گزارش کند.

هزینه مستقیم می تواند شامل موارد زیر است:

هزینه‌های غیر مستقیم می تواند شامل موارد زیر است:

 • هزینه های مربوط به تامین نور و روشنایی
 • هزینه های مربوط به ایجاد گرمای و سرمای مناسب در محیط
 • هزینه های مربوط به پاداش کارگران
 • و…

توجه کنید هزینه بیمه نیز باید در حسابداری پیمانکاری لحاظ شود.  معمولا در پروژه پیمانکاری، از انواع بیمه با توجه به ماهیت کار استفاده می شود.

بر این اساس حسابدار باید بتواند بیمه پیمانکاری را به صورت کامل انجام دهد. حسابداری باید بتواند به تمام نیازهای کارفرما و پیمانکار پاسخ دهد و به موقع آنها را انجام دهد.

پیمانکار و کارفرما هر دو نقش متفاوتی در به ثمر رسیدن پروژه دارند، برای مثال پیمانکار پروژه وظیفه دارد با توجه به حجم و زمان انجام پروژه هزینه های خود را محاسبه کند. از طرفی کارفرما وظیفه دارد تا بودجه پروژه را با توجه به نوع و حجم پروژه مشخص کند. بنابراین لازم است تا با کمک حسابدار ارتباط میان پیمانکار و کارفرما را برقرار کنیم.

نتیجه کار حسابداری پیمانکاری، این است که یک گزارش کامل از سود و زیان، هزینه‌ها و مخارج ایجاد کند تا در پیشرفت پروژه به مدیریت کمک کند.

حسابداری پیمانکاری چیست؟

انواع مختلف قرارداد حسابداری پیمانکاری؟

قرارداد پیمانکاری انواع زیادی دارد که باید آنها را بشناسید و در  بستن قرارداد به آنها توجه کنید. در واقع  این نوع قراردادها وابسته به فعالیت و نوع شرکت ها هستند. همچنین نحوه پرداخت هزینه‌ها و نیز  نوع پروژه می تواند روی قرارداد حسابداری پیمانکاری  تاثیر بگذارد.

دانستن این موضوع و آشنایی با انواع قرارداد حسابداری پیمانکاری می تواند در رسیدن به اهداف شما موثر باشد. در زیر می توانید با برخی از این قرارداد های پیمانکاری آشنا شوید:

 • قراردادهای مربوط به سنجش
 • قراردادهای مربوط به طراحی و ساخت
 • قراردادهای مربوط به مدیریت پروژه
 • قراردادهای دائمی
 • قراردادهای مربوط به ساخت و توسعه
 • قراردادهای مربوط به مدیریت
 • قراردادهای سریالی
 • قراردادهای مربوط به پرداخت کلی
 • قرارداد هایی که دوره زمانی محدودی دارند
 • قراردادهایی که قابلیت تغییر دارند

باید گفت در انواع قرارداد پیمانکاری اسناد و معاملات مالی متعددی وجود دارد. از این جهت یک حسابدار و یا سیستم حسابداری باید آگاه به آنها باشد تا بتواند در زمان مناسب از آنها استفاده کند.

البته این روزها نرم افزار حسابداری، توانسته مشکلات مربوط به قراردادهای حسابداری پیمانکاری را حل کند. اگر می خواهید بدانید نرم افزار حسابداری چگونه می تواند در این زمینه به شما کمک کند، بهتر است ادامه مقاله را با دقت بخوانید.

حسابداری پیمانکاری چیست؟

وظایف حسابداری پیمانکاری چیست؟

استفاده از حسابداری پیمانکاری نه تنها کارها را ساده کرده، بلکه برای جذب متخصصان فوق العاده خوب نیز مناسب است تا خدمات حسابداری را با دقت بالا انجام دهند.

بسیاری از شرکت ها این فرآیند را برون سپاری می کنند زیرا ارزان تر از حفظ حسابداران خودشان است. نیازی نیست نگران اسکان کارمندان، تجهیزات محل کار آنها باشید و می توانید در مالیات حقوق و دستمزد صرفه جویی کنید.

در عین حال، کیفیت عملیات حسابداری بدتر نمی شود. موسسات حتی ادعا می کنند که با سپردن عملیات حسابداری به افراد متخصص کارها سریعتر و بهتر از قبل شده است.

در هر صورت، حسابداری پیمانکاری وظیفه دارد، مجموعه استاندارد خدمات حسابداری مانند، سیستم حسابداری برای اطلاعات مربوط به بیمه و بخش های تامین مالی بازنشستگی، حسابداری پرسنل و حقوق و دستمزد آنها را ارائه دهد.

هنگام انتخاب یک شرکت برای خدمات حسابداری، یکی از معیارهای اصلی ارزیابی باید قابلیت اطمینان باشد. یک شرکت نامعتبر می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند، از اشتباه در اسناد یا عدم رعایت مهلت های مشخص شده در قرارداد خدمات حسابداری تا افشای اطلاعات محرمانه.

بنابراین، قبل از تماس با شرکت باید اطمینان حاصل کنید که می توانید به آنها اعتماد کنید. این پارامتر را می توان با توصیه های مشتری، عضویت شرکت در انجمن های حرفه ای (مانند اتاق مشاوران مالیاتی) و در دسترس بودن گواهینامه ها ارزیابی کرد.

قابلیت اطمینان شرکت را می توان با قدمت آن تخمین زد: کیفیت بالای خدمات طول عمر شرکت را تضمین می کند. البته با ورود نرم افزار حسابداری به این عرصه دیگر نباید نگران باشید، زیرا نرم افزارها قابل اعتماد بوده و با اطمینان بیشتر می توانید اطلاعات محرمانه را به آنها بسپارید تا عملیات حسابداری را را با دقت بالا برای شما انجام دهند.

حسابداری پیمانکاری چیست؟

نرم افزار حسابداری پیمانکاری چیست؟

هر فرد خوداشتغالی دانش تجاری ندارد تا بتواند حسابداری را به طور موثر و مطابق با قانون انجام دهد. با این حال، به ویژه شرکت های کوچک و متوسط ​​فاقد امکانات مالی برای تامین حسابدار حرفه ای خوب هستند. و اغلب مواقع نیز داشتن تیم حسابداری حرفه ای حتی ضروری نیست، زیرا تلاش با معاملات تجاری نامتناسب است.

با نرم افزار حسابداری پیمانکاری می توان تمامی اقدامات مالی را ثبت، مستندسازی و پردازش کرد. این محصول به مدیریت داده های مشتری، ایجاد سفارشات و تأیید فاکتور و همچنین ایجاد گزارش های تجاری کمک می کند.

با کمک نرم افزار حسابداری رسیدها به سادگی اسکن می شوند و به حساب های مربوطه اختصاص می یابند، تراکنش های بانکداری آنلاین را می توان مستقیماً از طریق یک رابط به نرم افزار حسابداری متصل کرد.

حسابداری پیمانکاری چیست؟

یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاربردهای متعددی دارد مانند:

 • صورتحساب
 • حقوق و دستمزد
 • ایجاد و پردازش سفارش
 • اتوماسیون پرداخت های مکرر
 • محاسبه مالیات بر فروش و مالیات ورودی
 • اتصال بانکداری آنلاین و حسابداری مالی
 • اتصال فایل های مشتری و حسابداری
 • کنترل کردن
 • گزارش نویسی
 • حسابداری و برنامه ریزی

یک مزیت اصلی این است که دیگر نیازی به انجام محاسبات پیچیده برای دریافت یک نمای کلی سریع از حساب ها و تراکنش های شرکت خود ندارید. در قالب گزارش ها و جداول، تمام ارقام کلیدی مورد نیاز برای مدیریت موفق شرکت خود را دارید. به عنوان مثال، با کمک نرم افزار حسابداری پیمانکاری به طور منظم می توانید  بررسی کنید که آیا به اهداف فروش خود رسیده اید، درآمد متوسط ​​ماهانه شما چگونه است، چه پرداخت هایی از سوی مشتریان انجام نشده است یا چه بدهی هایی را هنوز باید بپردازید.

حسابداری پیمانکاری چیست؟

انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری پیمانکاری

نرم افزار حسابداری پیمانکاری جهش یک ابزار ارزان قیمت و بسیار کارآمد است که در حوزه پیمانکاری نیز می تواند به شما خدمات مناسب ارائه دهد.

نرم افزار حسابداری جهش ابزاری است که می توانید بدون ساختن کمدهای بایگانی به طول یک متر و بدون نیاز به ایجاد یک سیستم پیچیده برای ثبت و پیوند داده های مشتری و اقدامات مالی، با آن کار کنید، کنترل و برنامه ریزی کنید و انواع مختلف عملیات حسابداری خود را سریع تر انجام دهید.

به عنوان مثال با اسکن مدارک و آپلود مستقیم آنها در نرم افزار خود می توانید رسیدها را با کارایی بیشتری پردازش کنید. اگر می خواهید دوباره سندی را بررسی کنید، می توانید به راحتی با استفاده از عملکرد جستجو یا تشخیص متن دوباره آن را پیدا کنید.

همین امر در مورد فاکتورهایی که به وضوح ثبت و فهرست شده اند نیز صدق می کند. وضعیت فاکتور را مشاهده کنید، تغییرات را پیگیری کنید یا پرداخت‌ها را تأیید کنید. همه این خدمات را می توانید از روی صندلی مدیریتی خود و بدون جستجوی وقت‌گیر در کابینت‌های بایگانی شرکت انجام دهید.

با نرم افزار حسابداری جهش می توانید در هر زمان صورت سود و زیان یا ترازنامه ایجاد کنید. با یک نگاه می توانید ببینید که در حال حاضر در کجا ایستاده اید، به چه اهدافی دست یافته اید و می توانید از ارقام کسب و کار برای برنامه ریزی بیشتر استفاده کنید.

دلایل متعدد دیگری برای استفاده از نرم افزار حسابداری جهش وجود دارد که برای آشنایی با آنها توصیه می‌‎کنیم مطالب سایت شرکت نرم‌افزاری جهش را مرور نمایید. درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، با شماره تلفن شرکت تماس حاصل نمایید؛ یا از طریق چت واتساپ شرکت و یا صفحه تماس با ما در تماس باشید.

خلاصه حسابداری پیمانکاری

حسابداری پیمانکاری به شیوه‌ای است که در آن یک شرکت، پروژه‌ای را برای یک سازمان دیگر انجام می‌دهد و به جای داشتن یک رابطه کارفرما-کارگر، رابطه کارفرما-پیمانکار بین دو شرکت ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر، پیمانکار، به‌جای انجام کار برای خود، کار را برای کس دیگری انجام می‌دهد.

در حسابداری پیمانکاری، دو شرکت در رابطه مالی قرار می‌گیرند: شرکت پیمانکار و شرکت کارفرما. شرکت پیمانکار باید هزینه‌های پروژه را به دقت پیش‌بینی کند و سپس هزینه‌های واقعی را با پیش‌بینی خود مقایسه کند تا اطمینان حاصل کند که پروژه به صورت سودآور انجام شده است.

همچنین، در حسابداری پیمانکاری، برای تعیین قیمت پروژه، از سیستم‌های تخمین هزینه‌ها استفاده می‌شود. این سیستم‌ها به شرکت پیمانکار کمک می‌کنند تا هزینه‌های متغیر و ثابت پروژه را به دقت تخمین بزنند و قیمت مناسبی را به شرکت کارفرما ارائه دهند.

به طور کلی، حسابداری پیمانکاری شامل مواردی مانند تخمین هزینه‌ها، بودجه‌بندی، حسابرسی، مدیریت ریسک، و تعیین سودآوری پروژه است.

علاوه بر این، در حسابداری پیمانکاری، پیمانکار باید هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم مرتبط با پروژه را بررسی کند. هزینه‌های مستقیم شامل هزینه‌هایی مانند مواد، نیروی انسانی و تجهیزات هستند که مستقیماً به پروژه مرتبط هستند. هزینه‌های غیرمستقیم شامل هزینه‌هایی مانند بیمه، هزینه‌های مربوط به اجاره ساختمان و دفاتر، و هزینه‌های اداری و مالی هستند که به طور غیرمستقیم به پروژه مرتبط هستند.

همچنین، در حسابداری پیمانکاری، پیمانکار باید نظارت بر جریان وجوه را داشته باشد. برای مثال، او باید پرداخت‌هایی را که به پیمانکاران و تأمین کنندگان صورت گرفته است، ثبت کند و همچنین باید دریافتی‌هایی را که از شرکت کارفرما دریافت کرده است، نیز ثبت کند.

همچنین، در حسابداری پیمانکاری، باید به عوامل مالی دیگری مانند نرخ ارز، تورم و تأثیرات احتمالی آن‌ها بر موجودیت شرکت پیمانکار توجه شود. در کل، برای موفقیت در حسابداری پیمانکاری، باید از اصول حسابداری کلی و اصول حسابداری پیمانکاری برای بهترین مدیریت مالی و موفقیت پروژه استفاده کرد.

همچنین در حسابداری پیمانکاری، مفاهیمی مانند درآمد، هزینه، سود و زیان به طور دقیق تعریف و محاسبه می‌شوند. به طور کلی، پیمانکار باید بتواند هزینه‌های پروژه را برآورد کند تا بتواند قیمت پیشنهادی خود را تعیین کند و همچنین باید در طول پروژه به صورت منظم جریان هزینه‌ها و درآمدهای خود را پیگیری کند.

همچنین، پیمانکار باید از نظر مالی و مالیاتی در کنار مجموعه قوانین و مقررات محلی و بین‌المللی عمل کند. این شامل پرداخت مالیات، کنترل بودجه، حسابرسی و گزارش‌دهی مالی است.

علاوه بر این، در حسابداری پیمانکاری، ممکن است نیاز باشد که پیمانکاران تأمین کننده را نیز به عنوان یک شریک تجاری در نظر بگیرند و از آن‌ها فاکتور دریافت کنند. در این صورت، پیمانکار باید نسبت به این هزینه‌ها به عنوان هزینه‌های مستقیم پروژه، بررسی و ثبت کند.

در نهایت، یکی از مهمترین مفاهیم در حسابداری پیمانکاری، مدیریت گزینه‌های خود برای به دست آوردن سود است. به عنوان مثال، یک پیمانکار ممکن است برای جلب توجه کارفرمایان، به افزایش تخفیف‌های قیمت پیشنهادی خود روی آورد. اما این کار ممکن است برای پیمانکار منجر به کاهش سود در آینده شود. بنابراین، پیمانکار باید به دقت گزینه‌های خود را مدیریت کند تا به حداکثر سود برسد.

این مقاله چقدر مفید بود؟

برای امتیازدهی، روی ستاره ها کلیک کن!

متوسط امتیاز / 5. تعداد امتیاز:

هنوز کسی امتیاز نداده! اولین نفر باش!

اشتراک گذاری این مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید