لوگوی2 شرکت نرم افزاری جهش

آنچه باید درباره حوزه حسابداری و مطالب حوزه حسابداری بدانید

()

مطالب حوزه حسابداری بسیار گسترده بوده و پیوسته با نیازهای خاص و متنوع کاربران خود سازگار می شود. امروزه با گسترش این حوزه، با شاخه های زیادی از حسابداری روبرو هستیم که هر یک وظیفه خاص خود را دارند.

حوزه های مختلف حسابداری شامل حسابداری مالی، حسابداری مدیریت، حسابداری بهای تمام شده، حسابرسی، حسابداری قانونی و حسابداری دولتی و غیره است.

حسابداری تجربه و دانش مرتبط با ثبت معاملات، نگهداری سوابق مالی، انجام حسابرسی داخلی و گزارش و تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی است.

اساساً، این فرآیند سیستماتیک جهت شناسایی، اندازه‌گیری، طبقه‌بندی، تأیید، خلاصه‌سازی، تفسیر و انتقال اطلاعات مالی انواع کسب و کارها، موسسات دولتی و یا خصوصی کاربرد دارد.

در دهه های اخیر، حوزه های مختلف حسابداری برای پاسخگویی به تنوع شرکت ها در دنیای مدرن ایجاد شده است.

مطالب حوزه حسابداری بسیار گسترده است و سوالات متعددی در زمینه حسابداری وجود دارد که قرار است به آنها پاسخ دهیم. در ضمن، مطالب این مقاله به روز خواهد شد:

 1. زمینه های اساسی حسابداری
 2. مطالب حوزه حسابداری (نرم افزار حسابداری)؟
 3. نرم افزار حسابداری جهش
حوزه های مختلف حسابداری

زمینه های اساسی حسابداری

حسابداری مالی

حسابداری مالی اساساً حسابداری است که اطلاعات را بر اساس نیازهای کاربران خارجی تشکیل می دهد. کاربران خارجی شامل سرمایه گذاران، سهامداران و اعتباردهندگان، سازمان های دولتی و عموم مردم هستند. حسابداری مالی اطلاعات زیر را در اختیار کاربران خارجی قرار می دهند:

 • اطلاعاتی در مورد ریسک پذیری سرمایه گذاری ها، سودآوری و توانایی شرکت در پرداخت سود سهام به سرمایه گذاران و سهامداران.
 • اطلاعاتی در مورد سودآوری، ثبات، توانایی پرداخت دستمزد کارفرمایان را به کارکنان شرکت و نمایندگان آنها ارائه می دهد.
 • اطلاعاتی در مورد توانایی شرکت در بازپرداخت بدهی ها و پرداخت بهره به وام دهندگان ارائه می شود.
 • به نهادهای دولتی اطلاعات لازم برای انجام وظایفی مانند استقرار منابع و مقررات اقتصادی ارائه می دهد.

این نوع حسابداری شامل طبقه بندی معاملات مالی است. معمولا در تهیه و ارائه صورت های مالی برای استفاده کاربران داخلی و خارجی کاربرد دارد.

ایده و مطالب حوزه حسابداری مالی، بیشتر به توزیع مجموعه ای از داده های مالی بین کاربران خارجی مانند، سرمایه گذاران یا وام دهندگان شرکت مربوط می شود. حسابداری مالی دارای چندین خط مشی و رویه است که چارچوبی برای ثبت معاملات در حساب ها فراهم می کند.

حوزه های مختلف حسابداری

حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت، توسط کاربران داخلی در طول مدیریت شرکت استفاده می شود. هدف اصلی این حسابداری اطلاع رسانی به کاربران داخلی (رهبران، مدیران، کارکنان عادی) در مورد هزینه تولید است. از اطلاعات و مطالب حوزه حسابداری مدیریت می توان برای اهداف زیر استفاده کرد:

 • آماده سازی استراتژی
 • برنامه ریزی کاری
 • تصمیم گیری
 • استفاده بهینه از منابع

حسابداری اداری

این حسابداری با هدف ارائه اطلاعات مالی برای استفاده داخلی شرکت، برای مدیریت دقیق تر است. در واقع، درآمد و هزینه های یک شرکت را مدیریت می کند. این دسته بیشتر به نیازهای مدیریت مربوط می شود تا اصول پذیرفته شده حسابداری.

حسابداری مدیریت شامل تجزیه و تحلیل مالی، بودجه بندی، پیش بینی، تجزیه و تحلیل هزینه، ارزیابی تصمیمات تجاری و سایر زمینه های مشابه است. هدف آن، انجام اقداماتی برای بهبود عملکرد مالی یک شرکت است.

مطالب حوزه حسابداری مدیریت شامل: میزان نقدینگی، تجزیه و تحلیل بودجه سرمایه، تجزیه و تحلیل انتقال هزینه و سودآوری پروژه ها و غیره است.

حوزه های مختلف حسابداری

حسابداری بهای تمام شده

به ثبت، ارائه و تجزیه و تحلیل هزینه های تولید اشاره دارد. حسابداری بهای تمام شده در شرکت های تولیدی بسیار مفید است زیرا آنها پیچیده ترین فرآیندهای هزینه را دارند.

حسابداری بهای تمام شده به عنوان مجموعه ای سیستماتیک از رویه ها برای ثبت و گزارش کلی و جزئی بهای تمام شده تولید محصولات و ارائه خدمات تعریف می شود. شامل روش هایی برای شناسایی، طبقه بندی، تخصیص، تجمیع و گزارش هزینه ها و مقایسه آنها با استانداردهای موجود است.

هدف نهایی حسابداری بهای تمام شده، توصیه به مدیریت در مورد چگونگی بهینه سازی شیوه ها و فرآیندهای تجاری بر اساس کارایی و توانایی مالی است. حسابداری بهای تمام شده اطلاعات دقیق هزینه ای را ارائه می دهد که مدیریت برای برنامه ریزی عملیات جاری و برنامه ریزی برای آینده به آن نیاز دارد.

حسابرسی خارجی

حسابرسی خارجی  به تجزیه و تحلیل مستقل (توسط شخص ثالث) از صورت های مالی یک شرکت به منظور اظهار نظر در مورد ارائه امور مالی آن اشاره دارد.

هر ساله شرکت ها باید گزارش سالانه ای حاوی تمام صورت حساب های خود تهیه کنند. حسابرسان حسابداران خارجی هستند که صحت این اظهارات و درستی رویه های مالی شرکت را تایید می کنند.

افرادی که در این زمینه کار می کنند باید نه تنها مهارت های حسابداری بلکه مهارت های اجتماعی نیز داشته باشند.

حوزه های مختلف حسابداری

حسابرسی داخلی

هدف حسابرسی داخلی، ارزیابی و کنترل ساختار داخلی شرکت با تشخیص وظایف، خط مشی ها، رویه ها و سایر کنترل های اعمال شده توسط مدیریت است.

حسابرسی داخلی بر اثربخشی فرآیندها نظارت می کند و توسط شرکت کنترل می شود. مطالب حوزه حسابداری به خصوص حسابرسی، مدیریت سیستم‌ها و عملیات‌ها از نظر ضعف، تقلب یا اتلاف منابع شرکت است. یافته‌های این بخش به مدیریت ابلاغ می شود تا بتواند شرکت را به خوبی مدیریت کند.

هدف اصلی حسابرسی داخلی این است که، به عنوان یک بخش مشاوره داخلی عمل کند تا فعالیت های شرکت ارزشمند تر از گذشته شوند. این نوع حسابداری به ویژه در سازمان‌های بزرگ‌تر با سطوح پیچیدگی بالا مورد نیاز است.

تیم حسابرسی داخلی مسئول کشف تقلب، انطباق، تجزیه و تحلیل ریسک و موارد دیگر است.

حوزه های مختلف حسابداری

حسابداری قانونی

حسابداری قانونی، دعوی قضایی، تحقیقات تقلب، حل اختلاف و سایر موارد قانونی را پوشش می دهد. آنها سوابق مالی را بررسی می کنند که منجر به دعوی قضایی یا منتهی به آن می شود.

نتایج این تحقیقات می تواند به عنوان مدرک در دادگاه مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین نتایج آن مستند است. برخی از زمینه هایی که می توان از این حسابداری استفاده کرد عبارتند از: کشف تقلب، محاسبه زیان اقتصادی، ارزیابی کسب و کار، ورشکستگی پشتیبانی قانونی، ادعای قصور و غیره.

کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند باید دانش کافی از حسابداری و حسابرسی داشته باشند. همچنین آگاه به مطالب حوزه حسابداری مالیاتی نیز  باشند. زیرا نیاز به بازسازی یا بررسی سوابق حسابداری یک سازمان دارند.

حسابداری مالیاتی

اسناد مالی یک شخص یا یک شرکت به قوانین استفاده شده برای ایجاد دارایی ها و بدهی های مالیاتی اشاره دارد. این نوع حسابداری به مشتریان کمک می کند تا قوانین تعیین شده توسط نمایندگی های مربوطه را رعایت کنند.

حسابداری مالیاتی می تواند اظهارنامه مالیاتی  و برنامه ریزی مالیاتی را شامل شود. همچنین شامل مشاوره در مورد نحوه محاسبه کلیه مالیات های شرکت و کاهش قانونی آنها می باشد. مطالب حوزه حسابداری مالیاتی کمی پیچیده است.

حسابداری دولتی

این بخش صورت های مالی و سیستم های حسابداری شرکت های مشتری را بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود که حساب های جمع آوری شده توسط مشتریان به طور دقیق نتایج و وضعیت مالی را منعکس می کند.

حسابداری عمومی نیاز به دانش زیادی در مورد قوانین مربوطه حسابداری دارد.

حوزه های مختلف حسابداری

نرم افزار حسابداری

در قرن بیست و یکم نمی توان یک شرکت موفق را تصور کرد که از نرم افزار حسابداری استفاده نکند.امروزه تعداد زیادی نرم افزار حسابداری مختلف وجود دارد.

شرکت هایی که از نرم افزار حسابداری همه منظوره استفاده می کنند در زمان صرفه جویی می کنند و از سرعت و قابلیت اطمینان معاملات راضی هستند. البته شرکت های استفاده کننده از نرم افزار حسابداری با عدم نیاز به تعداد زیادی کارمند، می توانند هزینه مالی شرکت خود را کاهش دهند.

بسته های نرم افزاری ارائه شده توسط شرکت ها با توجه به نیاز مشاغل متفاوت است. شرکت هایی که از نرم افزار حسابداری استفاده می کنند سریعتر می توانند عملیات مربوط به حسابداری را انجام دهند. در حال حاضر، حسابداری در سال ۲۰۲۲ بدون استفاده  نرم افزار حسابداری غیرقابل تصور است.

تقریبا نصف مطالب حوزه حسابداری به نرم افزار و نحوه استفاده از آن مربوط می شود. نرم افزار حسابداری کاربردی برای رفع هرگونه مشکل کاربر ایجاد شده و تحت کنترل برنامه های سیستمی کار می کند.

نرم افزار حسابداری از مسائل مهم شرکت ها محسوب می شود. استفاده از برنامه های کامپیوتری در حسابداری به شما این امکان را می دهد که گزارش ها و اطلاعات سریع و عینی در مورد شرکت دریافت کنید.

حوزه های مختلف حسابداری

نرم افزار حسابداری جهش

نرم افزار حسابداری جهش یک بستر کاملا تخصصی است که برای واحدهای تجاری خرد و کوچک و بزرگ ایجاد شده است تا بتوانند به راحتی حسابداری خود را مدیریت کنند.

این نرم افزار یک سرویس مدرن و هوشمند است. شما می توانید در همه کسب و کارها از این نرم افزار استفاده کنید. متخصصان این شرکت آماده هستند تا متناسب با شغل شما نرم افزار حسابداری مناسب ارائه دهند.

با نرم افزار حسابداری جهش می توانید به راحتی فرآیندهای حسابداری شرکت خود را بدون کاغذ، قلم یا اکسل رصد کنید. می توانید فاکتورهای خود را تهیه کنید، پرداخت های خود را آماده کنید و بلافاصله به گزارش های مالی خود دسترسی پیدا کنید.

شما می توانید اسناد پیشنهادی، فاکتورها و تمام اسناد موجود در شرکت خود را دیجیتالی کنید. به این ترتیب می توانید بلافاصله به تمامی اطلاعات مربوط به کار خود بدون نیاز به جستجوی فایل های خود دسترسی داشته باشید.

اگر عملیات حسابداری خود را با نرم افزار حسابداری جهش انجام دهید، نیازی به دانش حسابداری خاصی ندارید. زیرا:

 • رابط کاربری نرم افزار جهش ساده و قابل درک است
 • به راحتی می توانید در این نرم افزار اسناد را به صورت خودکار پر کنید
 • می توانید گزارش تهیه شده را قبل از ارسال بررسی کنید
 • تیم پشتیبان به سوالات متداول شما پاسخ  داده و در هر لحظه به شما کمک می کند.
 • سیستم به صورت  خودکار در مورد تشکیل گزارش، پرداخت مالیات و سایر رویدادهای مهم به شما هشدار می دهد.
 • تمامی اسناد و مدارک با امنیت بالا ذخیره و از آنها پشتیبان گیری می شود.

جهت دریافت مشاوره و دریافت نسخه دمو از محصولات متنوع شرکت نرم افزاری جهش می‌توانید به صفحه دریافت نسخه دمو مراجعه نمایید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

برای امتیازدهی، روی ستاره ها کلیک کن!

متوسط امتیاز / 5. تعداد امتیاز:

هنوز کسی امتیاز نداده! اولین نفر باش!

اشتراک گذاری این مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید